Güncel Haberler

585 gram doğan bebek 107 gün sonra taburcu edildi

Kentte yaşayan 28 yaşındaki Merve Tunç, hamileliğinin 26. haftasında ağrılarının başlaması üzerine Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu.

Yapılan incelemenin ardından 7 Şubat Çarşamba günü erken doğan küçük kız, organları gelişmediği için kuvöze alınarak solunum cihazına bağlandı. Bebeğin bakımına yenidoğan yoğun bakım ünitesinde uzman doktorlar tarafından başlandı.

107 gün süren zorlu tedavinin ardından organlarının gelişmesiyle ağırlığı 2 kilo 250 grama ulaşan çocuk, yaşam mücadelesini kazanarak 24 Mayıs Cuma günü taburcu edildi.

[Fotoğraf: AA]

Anne Merve Tunç, bebeğine kavuşacağı günün hayaliyle yaşadığını, bu süreçte zaman zaman kaygılandığını ancak doktorların önerileriyle umudunu canlı tuttuğunu söyledi.

Tedavi devam ederken zaman zaman oğlunu görebildiğini belirten Tunç, şöyle konuştu:


“Benim için korku ve kaygı bir aradaydı ama doktorlarıma çok teşekkür ediyorum. Bana çok yardımcı oldular, her cuma bebeğimi görme fırsatım oldu. Bebeğim gün geçtikçe büyüyor ve değişiyordu, bebeğimi kucağıma aldım. 585 gram, 2 kilo ve 250 gram ağırlığıyla dünyaya gelen ve evimize doğru yol alırken “Emeği geçen sağlık kahramanlarına teşekkür ediyorum.”


Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Sağlık çalışanlarının mutluluğu

Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr Selahattin Akar, bebeğin erken doğduğunu söyledi.

Çocuğun iç organları gelişmediği için yoğun bakıma kaldırıldığını anlatan Akar, şöyle devam etti:


“Bebeğimiz annenin yaşadığı sorunlar nedeniyle çok erken, 26. gebelik haftasında dünyaya geldi. Doğal olarak erken doğduğu için bebeğimizin organları ve sistemleri yeterince gelişmemişti. Zorlu bir yola ve zorlu bir mücadeleye başladık. ve yolculuk sonunda mutlu sonla tamamlandı.”

Çocuğun yaşaması için sağlık ekiplerinin yoğun çaba harcadığını belirten Akar, “Elbette burada çok emek verildi. Görev başındaki tüm hemşire arkadaşlarımız, asistan arkadaşlarımız ve uzman çocuk doktoru arkadaşlarımız büyük bir iş başardılar.” çaba. Bugün 107. gün, bebeğimiz tamamen sağlıklı ve muayeneleri iyi. Normal bir şekilde taburcu olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Ülke genelinde tıbbın çok geliştiğini belirten Akar, şöyle devam etti:


“Ülkemizde tıp ve özellikle branşımız açısından düşündüğümüzde, yenidoğan yoğun bakım hizmetlerinin çok gelişmiş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 25 yıl öncesine kadar ne yazık ki bu çocukların yaşama şansı neredeyse yoktu. Ancak bugün, Ülkemizdeki birçok merkezde prematüre bebeklerimiz iyi bakıma tabi tutulmakta ve sağlıklı bir şekilde taburcu edilmektedir.


Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu