Güncel Haberler

Akaryakıtta ‘tek fiyat’ dönemi başladı! 15 Mayıs 2024 güncel benzin motorin ve LPG fiyatları… – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yönetim kurulunun aldığı karara göre, bugünden itibaren akaryakıt istasyonlarında aynı tür akaryakıt için farklılaştırılmış olsun ya da olmasın yapılan satışlarda fiyat farkı uygulanmayacak.

Akaryakıt istasyonlarında “95 oktanlı benzin ve dizel, ultraforce, power, Fuelsave, VMax, VPro” gibi ifadelerle farklı fiyatlardan ürün satışı yapılamayacak.

EPDK tarafından yapılan açıklamada, dağıtım lisansı sahiplerinin farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebilecekleri ancak bu özelliklerin fiyatı değiştirmeyeceği belirtildi.

Tüketiciler açısından belirsizliklerin önlenmesi, distribütör ve perakendecilerin operasyonlarının kolaylaştırılması amacıyla alınan karara ilişkin notta şu ifadelere yer verildi: “Türkiye'de yaklaşık 13 bin bayisi ile tüketicilerin akaryakıt ihtiyaçları en yüksek standartlarda hizmet ve kaliteyle karşılanmaktadır. Akaryakıt Kalitesi Takip Sistemi ile akaryakıt bayilerinde, Depo Akaryakıt Kalitesi Takip Sistemi ile akaryakıt ikmal terminallerinde kalite takibi sürekli olarak yapılmaktadır.“Belirtildi.

EPDK, distribütör lisansı sahiplerinin akaryakıtın özelliklerini iyileştirmek amacıyla %0,5'i aşmamak kaydıyla çeşitli katkı maddeleri ekleyebileceğini belirterek, lisans sahiplerinin distribütörlerin EPDK'ya bilgi verme ve katkı maddeleri ile ilgili gerekli izinleri alma yükümlülüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığını kaydetti. bu işlem için kullanılacaktır.

GÜNCEL Akaryakıt Pompası Fiyatlarına Göre;

İstanbul

Benzin: 42,69 TL

Motorin: 40,17 TL

Ankara

Benzin fiyatı: 43,61 TL

Motorin fiyatı: 41,12 TL

İzmir

Benzin fiyatı: 43,85 TL

Motorin fiyatı: 41,37 TL

LPG'nin litresi ortalama 21,80 TL'den satılıyor.

Fiyatlar illere, ilçelere ve perakendecilere göre değişiklik göstermektedir.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Rafineri gümrüksüz fiyatına ÖTV ve EPDK ücreti eklenerek KDV hariç rafineri satış fiyatı hesaplanıyor.

Rafineri gümrüksüz fiyatı hesaplanırken Akdeniz ürünlerinin Akdeniz-İtalya piyasasında yayınlanan günlük CIF fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek fiyat değişiminde belirli bir farkla rafinerinin maksimum gümrüksüz satış fiyatı elde edilir. .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking