Güncel Haberler

Biden’dan sert uyarı: Rusya’yla savaşmak zorunda kalırız

ABD Kongresi’nin Cumhuriyetçi kanadı ile Beyaz Saray arasında Ukrayna’ya yardım konusunda anlaşmazlık derinleşiyor. Özellikle Ukrayna’nın geçtiğimiz Haziran ayında başlayan karşı saldırısının beklenen sonucu vermemesinin ardından Kiev’e yapılan yardımlar ABD siyasetinde önemli tartışma konularından biri haline geldi. Demokratlar ve Joe Biden yönetimi Ukrayna’ya yardımların devam etmesi gerektiğini savunurken, Cumhuriyetçiler kaynakların “ABD’nin güney sınırının güvenliğinin sağlanmasına” ve ülkeye yoğun mülteci akınının önlenmesine yönlendirilmesi gerektiği görüşünde. Sonuçta ABD Başkanı Joe Biden’ın uyarılarına rağmen, Ukrayna’ya yardım da dahil olmak üzere 106 milyar dolarlık ek bütçe talebine ilişkin görüşmeler Senato’da yapılan oylamayla durduruldu.

“PUTİN DURMUYOR”

Geçtiğimiz gün Beyaz Saray’da konuşan Biden, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı kazanmasına izin veremeyeceklerini söyledi. Biden, Rusya lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı başarılı olması durumunda bir NATO ülkesine saldırmakla yetinemeyeceğini belirterek, şunları söyledi: “NATO üyesi olarak NATO topraklarının her santimetrekaresini koruyacağımıza söz verdik. “O zaman elimizde, aramadığımız ve bugün sahip olmadığımız bir şey olacak: Amerikan birlikleri Rus birlikleriyle savaşıyor” dedi.

koymak

FİNANSMAN BİTMEK ÜZERE

Aynı gün konuşan Beyaz Saray sözcüsü John Kirby daha da ileri giderek NATO’nun 5. Maddesinin uygulanması gerekebileceğini öne sürdü. “Putin’in Ukrayna konusunda istediğini yapmasına izin verilirse nerede duracak? “Bu, NATO müttefiklerimizi tehdit edebilir ve Beşinci Madde taahhütlerini tetikleyebilir” dedi. Kongre tarafından Ukrayna için onaylanan fonun yıl sonuna kadar tükenmesi beklenmesine rağmen Beyaz Saray bunun Rusya için bir zafer anlamına geleceğini söylüyor.

KREMLIN: SENATO SENATÖRLERİ VAR

RUSYA, ABD Senatosunun Ukrayna’ya yapılacak yardımı engellemesini umduğunu açıkladı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, ABD Başkanı Joe Biden’ın sözlerine atıfta bulunarak, “Beyaz Saray Amerikalı senatörleri disipline etmeye çalışıyor” ve “Amerikan vatandaşlarının parasını Ukrayna’nın savaş ocağında yakmaya çalışıyor” dedi. “Amerikan Kongresi üyeleri arasında yeterince aklı başında insanın olmasını umuyoruz” diyen Peskov, Amerika’nın Ukrayna’ya silah sevkiyatına son vermesinin barış görüşmeleri için bir ön koşul olduğunu da sözlerine ekledi. Rusya lideri Vladimir Putin daha önce, ABD veya Avrupa’nın desteği olmadan Ukrayna ordusunun bir hafta içinde çökeceğini söylemişti.

(CNNTÜRK)

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
MOSSAD'ın "bisiklet ağına" MİT darbesi!MOSSAD’ın “bisiklet ağı”na MİT darbesi!
Seçil Erzan'ın bu isimleri nasıl ikna ettiğine dair ses kayıtları ortaya çıktı.Seçil Erzan’ın bu isimleri nasıl ikna ettiğine dair ses kayıtları ortaya çıktı.
Hamza Dağ'dan Tunç Soyer'e sert tepki!Hamza Dağ’dan Tunç Soyer’e sert tepki!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking