Güncel Haberler

Çalışmalarımızın odağını aile kurumunun güçlendirilmesi oluşturuyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde Türk Devletleri Teşkilatı'nın sosyal politikalara ilişkin ilk bakanlar toplantısının kapanış töreninde yaptığı konuşmada, yeni bir açılış yapmanın heyecanını ve gururunu yaşadığını söyledi. yollar.

Sosyal politikaya ilişkin ilk bakanlar toplantısının Türk Devletleri Teşkilatı çatısı altında gerçekleştiğini belirten Göktaş, ev sahipliği yapılan iki günlük toplantılar sonucunda alınan kararları içeren bakanlar bildirisini hazırladığını söyledi.

Alınan kararların hayırlı olmasını temenni eden Göktaş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türk Devletleri Teşkilatı'nın tarihi, kökleri Orta Asya'dan Anadolu'ya, Balkanlar'dan Mezopotamya'ya kadar uzanan bir destanın hikayesidir. Bu anlamda Türk Devletleri Teşkilatı'nı birlikte hareket ettiğimiz önemli bir aktör olarak görüyoruz. 15 yıl önce aynı tarihi ve kültürü paylaşıyor, aynı köklerden besleniyor. Temelleri Nahçıvan Anlaşması ile atılan bu organizasyon, bugün uluslararası alanda dikkatle takip edilen güçlü ve saygın bir platform haline geldi. Kuruluşumuz eğitimden enerjiye, ulaştırmadan ticarete, kültürden sosyal politikalara kadar her alanda kurduğumuz işbirlikleri ile bölgemizin huzur ve istikrarına katkıda bulunmaktadır” dedi.

“Türk Dünyası Yüzyılı”

Bu anlayışın kardeş ülkelerin iyi günde de kötü günde de birlik olma arzusunu güçlendirdiğini vurgulayan Göktaş, Cumhuriyetin ikinci yüzyılının sadece “Türkiye yüzyılı” değil, aynı zamanda “Türkiye yüzyılı” olması için var güçleriyle çalıştıklarını kaydetti. “Türk yüzyılı”. Dünyanın Yüzyılı”.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak devletin şefkatli eli olduklarını vurgulayan Göktaş, şöyle konuştu: “İhtiyacı olan herkesin yanındayız, ihtiyacı olan herkesin hakkını savunmakla yükümlüyüz Ülke olarak. Sosyal politika anlayışı, ihtiyaç sahiplerine anında ve yerinde hizmet sunmaktır. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi: “Aileye” Türk Devletleri Teşkilatı'nın bugünkü çalışma alanlarına sahip çıkmak, insanlığın geleceğini korumak demektir. Bu girişimlerin iyi bir sonucudur.” dedi.

Türk aile yapısını güçlendirmek, mutluluk, neşe ve birliktelik anlamına gelen aile kurumu olan Türk Devletleri Teşkilatı'nın sosyal politikalarına ilişkin 1'inci bakanlar toplantısını düzenlediklerini söyleyen Göktaş, toplantıyı “Ailemiz” temasıyla düzenlediklerini söyledi. Küreselleşen dünyanın risklerine karşı geleceğimiz”, özellikle de “Uluslararası Aile Günü”. 15 Mayıs haftasında neler başarıldığını hatırladı.

İkinci toplantıya Azerbaycan ev sahipliği yaptı

Bakan Göktaş, toplantının ardından imzalanan bildiriyle Türk Devletleri Teşkilatı himayelerinde ortak çalışmalar yürütmek üzere somut bir adım attığını belirterek, şöyle konuştu:

“Açıklamada, sağlıklı bir aile yapısının tüm bireylerin mutluluğu ve refahı açısından koruyucu rolünün altını bir kez daha çizdik. Çalışmalarımızın odağında aile kurumunun güçlendirilmesi ve aile yapısının geliştirilmesi odaklı proje ve programların hayata geçirilmesi yer alıyor. Ayrıca aileyi tehdit eden dijital, ekonomik ve sosyal risklere karşı ortak çalışmalar yapılıyor. Her yıl gerçekleştireceğimiz ikinci toplantının da Azerbaycan'da yapılması konusunda mutabakata vardık. Güçlü ailelerin güçlü toplumlar inşa edeceğine de önem veriyoruz. İlk yaptığımız toplantının aile kurumunun ve değerlerinin korunması olduğu gerçeği, karakterin ailede geliştiği, kimliğin ailede inşa edildiği “Sağlıklı iletişim aile üyeleriyle ve kurulan ilişkilerle sağlanır, aile bağları aracılığıyla topluma yayılır. “

Güçlü aile bağlarının toplumsal dayanışmayı artırdığını vurgulayan Göktaş, bu dayanışma ve milli bilinçle ülkelerin karşılaşabileceği maddi ve manevi zorlukların aşılmasında ailelerin kilit rol oynadığının altını çizdi.

Göktaş, şöyle konuştu: “Türkiye olarak bu anlayıştan yola çıkarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hem yurt içinde hem de yurt dışında aile kurumunun önemine dikkat çekiyoruz. Türkiye olarak aileyi özenle korumak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İki gün önce açıkladığımız Vizyon Belgesi ve aileyi güçlendirmeye yönelik eylem planı “Hedefimiz doğrultusunda hedefler belirlediğimiz stratejik bir belgedir.”

Türkiye'de bir ilk olan bu eylem planıyla aileyi koruma ve güçlendirme çalışmalarına yepyeni bir boyut kazandırdığını belirten Göktaş, şöyle devam etti:

“Bu bağlamda iletişimi ve nesiller arası dayanışmayı artırmayı, genç nüfusun dinamik yapısını korumayı ve aile üyelerinin sorun çözme kapasitesini artırmayı hedefliyoruz. Amacımız aileyi tüm üyeleriyle birlikte dirençli kılmaktır. her türlü şiddet, zararlı eğilim ve alışkanlıklar ile ailelerin refah düzeyini yükselterek, ailelerin sosyal refahını artıracağız. Amacımız hizmetlerimizin etkinliğini ve erişilebilirliğini artırmaktır. Aileyi güçlendirmek, toplumda güçlü bireyler olarak var olmak demektir. Tüm bu hedeflerimiz doğrultusunda “Güçlü Kadın”, “Güçlü Aile, Güçlü Toplum” anlayışıyla çalışmalarımızı büyük bir motivasyonla sürdürmeye devam edeceğiz.

Filistin'e destek mesajı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, Filistin'de ailelerin parçalandığı bir döneme tanıklık ettiğini belirterek, şöyle konuştu: “İsrail'in sivil yerleşim yerlerine yönelik bilinçli saldırıları sonucunda Gazze'de onbinlerce çocuk, kadın ve aile şehit oldu. Yüzlerce “Gazze'deki kardeşlerimizi giderek şiddetlenen işgaller karşısında güçlü kılan, Filistin davasına olan inançlarıdır. Türkiye olarak bu haklı davayı desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Yaşam hakkını yok sayan, aileleri yok eden, kadın ve çocuklar başta olmak üzere sivilleri mağdur eden zihniyete karşı Türkiye gibi tüm dünyaya kararlı duruş çağrısında bulunan Bakan Göktaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Devletlerimiz arasındaki iş birliğini ve Türk dünyasının ortak mirasının gelecek nesillere aktarılmasını, dünya barışı için atılmış önemli bir adım olarak görüyoruz. Atalarımızın dediği gibi: 'Ailede birlik varsa yoktur. hazinelere ihtiyaç vardır' ve ailenin huzuru, ülkenin huzurudur.' “Yer ve gök şahittir, aynı anadan, aynı babadan geldik, hepimiz atayız, kardeşiz, kardeşiz. Yer ve gök şahittir, biz büyük bir aileyiz.”

Törende bunun yerine “Ailemiz Geleceğimiz” videosu, “Destanların Dansında” dans gösterisi ve Türk Devletleri Teşkilatı'nın tanıtım filmi izlendi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın yanı sıra Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubanychbek Omuraliyev, Azerbaycan Aile, Kadın ve Çocuklardan Sorumlu Devlet Komitesi Başkanı Bahar Muradova, Özbekistan Ulusal Sosyal Koruma Ajansı Direktörü Mansurbek Olloyorov, Milletvekili Mansurbek Olloyorov da yer aldı. Törene, Kazakistan Nüfus Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanı Nazgül Sagindykova, KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Türkmenistan Çalışma ve Sosyal Koruma Bakan Yardımcısı Halbibi Tachjanova, Kırgızistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı. ve Göç Gulnara Baatyrova ve Macaristan Sosyal İşler Müsteşarı Atilla Fülöp katıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu