Güncel Haberler

Dang humması vakaları 2 kat arttı! Ülkede acil durum ilan edildi, 20 bölgeyi kapsıyor

Peru’da sıcak hava dalgası nedeniyle acil sağlık durumu ilan edildi ve şiddetli yağmurlar dang humması vakalarında artışa yol açtı.

VAKALARDA 2023’E GÖRE İKİ KAT ARTIŞ

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kararın başkent Lima’nın çevresi de dahil olmak üzere 20 bölgeyi etkileyeceği belirtildi. Ülkede yıl başından bu yana dang humması nedeniyle 32 kişinin hayatını kaybettiği, vaka sayısının ise 31 bin 300’e çıktığı bildirildi. Bu yılın ilk 7 haftasında kaydedilen dang humması vaka sayısının 2023 yılının aynı dönemine göre 2 kat arttığı vurgulandı. “Hava koşulları sivrisineklerin daha hızlı çoğalması ve hastalığın yayılması için mükemmel bir üreme alanı oluşturdu. Daha hızlı,” dedi Sağlık Bakanı Cesar Vasquez.

iStock-1214763012 (6)

Sağlıkta acil durum ilan etmek, hükümetin fonları daha hızlı aktarmasına ve dang hummasından etkilenen bölgelere daha fazla doktor ve hemşire göndermesine olanak tanıyor. Sivrisinekler yoluyla insanlara bulaşan Dang humması ateş, bulantı, kusma, yorgunluk ve kas ağrısı gibi belirtilere neden oluyor.

Kaynak: İHA
Bu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
SON HABERLER |  Erdem Gül'e hapis cezası!  Suç için SON HABERLER | Erdem Gül’e hapis cezası! “Silahlı terör örgütüne bilerek ve gönüllü olarak yardım etmek” suçundan…
Belediye başkanı vatandaşlara bağırdı ve hakaret ettiBelediye başkanı vatandaşlara bağırdı ve hakaret etti
O ilde iki mevsim bir arada!  Bir ilçemizde kış iklimi, diğer ilçemizde bahar iklimi... O ilde iki mevsim bir arada! Bir ilçemizde kış iklimi, diğer ilçemizde bahar iklimi…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu