Güncel Haberler

Fransa: Hapishaneden helikopterle kaçan Redoine Faid’e 14 yıl hapis cezası

Fransa’da 2018 yılında hapishaneden helikopterle kaçan ve kendini “özgürlük bağımlısı” olarak tanımlayan 51 yaşındaki Redoine Faid, 14 yıl hapis cezası aldı.

REKLAM

Fransa’da soygun yapmaktan tutuklu bulunduğu hapishaneden helikopterle firar eden Redoine Faid’e 14 yıl hapis cezası verildi. 2013 yılında da gardiyanları rehin alan Faid,  hapishane kapısını havaya uçurarak hapishaneden kaçmıştı.

Faid’in daha önce aldığı cezalarla birlikte 2060 yılına kadar hapiste kalabileceği belirtiliyor. 

Kendini “özgürlük bağımlısı” olarak tanımlayan 51 yaşındaki Faid, 2018 yılında Paris’in 50 kilometre güneydoğusundaki Reau’daki hapishaneden kaçmıştı.

Üç ay sonra tutuklanan 51 yaşındaki Faid geçen ay mahkemeye çıkarıldı.

Paris Ağır Ceza Mahkemesi 100’den fazla izleyicinin katıldığı duruşmaya gülümseyerek gelen Faid, aralarında 65 yaşındaki kardeşi Rachid’in de bulunduğu 11 sanık arkadaşından bazılarıyla şakalaştı.

Savcılar Faid için 22 yıl hapis cezası talep etmişti. 

Bir helikopter pilotunu rehin alan ve onu Reau cezaevine inmeye zorlayan Rachid Faid ise 10 yıl ceza aldı.

O sırada Redoine ile birlikte bulunan üçüncü kardeş 63 yaşındaki Brahim, yedi hafta süren duruşma sırasında plandan haberi olmadığına dair yemin etti.

Savcılar onun beraatını isterken mahkeme Brahim’e bir yıl ertelenmiş hapis cezası verdi.

Redoine Faid’in kaçışı sırasında kendisine yardım eden üç yeğeni ise iki, altı ve sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Redoine Faid, hapishanede helikopterlere karşı ağların bulunmamasının “mantıksız bir kusur” olduğunu kaydetti. 

“Yaralı Yüz” filminden esinlendi

“Yaralı Yüz” filmindeki Tony Montana gibi film kötülerinden ilham aldığını söyleyen Faid, “özgürlük çağrısının verdiği zararın” farkında olduğunu söyledi. Faid, “Bu tanıdığım, beni tüketen ve tedavi edemediğim bir bağımlılık.” dedi. 

Faid, duruşmada, kaçışını anlatırken, yüzündeki “güneş ışığından”, “özgürlük hissinden” ve “sonsuzluğa açılan kapalı kapıdan” söz etti.

Ancak savcılar Faid’i mizahıyla insanları kazanmaya çalışan bir “dolandırıcı” olarak tanımlayarak jüri üyelerini ona kanmamaları konusunda uyardı.

Faid, 2010 yılında bir kadın polisin öldürüldüğü başarısız bir soygun nedeniyle 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı, ancak o, kadın polisin ölümünün kazara olduğunu iddia ediyordu.

Helikopter hapishane avlusuna inmişti

2018’de gerçekleştirilen firarda Reau hapishanesinin avlusuna helikopter indirildi.

Faid’i kaçırmak için gelen gruptan biri pilotun kafasına silah dayarken, diğer ikisi helikopterden inerek sis bombaları fırlattı.

Görgü tanıkları daha sonra Faid’in “çok sakin bir şekilde” hücresinden çıkarak kendisini bekleyen helikoptere doğru yürüdüğünü ve helikopterin herhangi bir ateş açılmadan havalandığını söyledi. Tüm operasyon 10 dakika sürerken polis daha sonra helikopteri terk edilmiş halde buldu.

REKLAM

Faid, üç ay sonra bir akrabasının arkadaşının evinde saklanırken yeniden yakalandı.

Faid, daha önce 2013 yılında gardiyanları rehin alarak ve hapishane kapısını havaya uçurarak hapishaneden kaçmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu