Güncel Haberler

Kızıldeniz’de iki gemi Husiler tarafından vuruldu

Alman şirketinin Kızıldeniz’deki Bab el Mendeb Boğazı’nda seyreden konteyner gemisi, Yemen’den atılan bir roketle vurulduktan sonra alev aldı.

REKLAM

ABD’li yetkililer, ilk geminin vurulmasından sadece birkaç saat sonra ikinci bir ticaret gemisinin de balistik füzeyle vurulduğunu duyurdu.

Saldırıya ilişkin İngiliz deniz güvenlik şirketi Ambrey, “Al Jasrah” adlı geminin “hava saldırısı” sonucu hasar gördüğünü, güvertede yangın çıktığını ve bir konteynerin denize düştüğünü söyledi.

Ambrey, Almanya merkezli Hapag-Lloyd AG’ye ait olduğunu söylediği geminin, Kızıldeniz’deki Moka limanının 50 deniz mili kuzeyinde roket saldırısına uğradığını, geminin Babül Mandep Boğazı’nın güneyine doğru seyrettiğini söyledi. an.

Geminin alev almasına rağmen mürettebattan herhangi bir yaralanmanın olmadığı belirtildi. Ayrıca saldırının sorumluluğunu şu ana kadar kimse üstlenmese de saldırının İHA mı yoksa füze veya roketle mi gerçekleştirildiği belli değil.

Yemen’in önemli bir bölümünü kontrol eden İran destekli Şii Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle “Filistinlilere destek” amacıyla Kızıldeniz’de İsrail’e doğru gittiğini söyledikleri ticari gemilere saldırıyor. Husiler zaman zaman bölgedeki Batılı ülkelere ait donanma gemilerini insansız hava araçları ve füzelerle hedef alıyor.

Bu arada Ambrey, Alman Hapag-Lloyd’un “İsrail’in Ashdod, Hayfa ve Tel Aviv limanlarında ofislerinin olduğunun bilindiğini” kaydetti. Geminin Yunanistan’ın Pire limanından yük yükleyerek Singapur’a götürdüğü iddia edildi.

UKMTO: Bir gemi Yemen’e yönlendirildi

Öte yandan İngiliz ordusunun Ortadoğu’daki nakliye hatlarını kontrol eden “Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları (UKMTO)” birimi tarafından yayınlanan bir başka açıklamada ise Bab el-Mendeb civarında, Kendilerini Yemenli yetkili olarak tanıtan 10 kişiden oluşan gemideki nüfus, bir geminin rotasını Yemen yönüne değiştirerek, gemiyi doğru şekilde değiştirmesi yönünde uyarı aldığını duyurdu.

Benzer şekilde UKMTO da bir başka duyurusunda, Yemen’in Hudeyde limanının batı kesiminde bir gemiye bilinmeyen bir cismin çarptığını ve gemide yangın çıktığını ancak herhangi bir can kaybı yaşanmadığını bildirdi.

Duyuruların aynı olayla bağlantılı olup olmadığı henüz belli değil.

Husiler, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sona erene kadar Kızıldeniz’deki olayların devam edeceği tehdidinde bulunuyor.

“ABD tehdidi ortadan kaldırmak için çalışıyor”

ABD ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan Cuma günü Tel Aviv’de yaptığı açıklamada, Husi isyancıların Kızıldeniz’de “serbest dolaşıma gerçek bir tehdit oluşturduğunu” söyledi.

Sullivan, İsrailli yetkililerle görüşmesinin ardından gazetecilere verdiği demeçte, “ABD, tehdidi ortadan kaldırmak için uluslararası toplum ve bölgedeki ortaklarıyla birlikte çalışıyor” dedi. dedi.

İsrail, limanlarına gemi programlarını gizleme emri verdi

İsrail yönetimi, İsrail bağlantılı gemilerin Kızıldeniz’de Husiler tarafından hedef alınmasının ardından limanlarına çalışma saatlerini internetten gizleme talimatı verdi.

Globes’un haberine göre İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi, ülkenin limanlarına, gemilerin geliş ve gidişleriyle ilgili bilgilerin web sitelerinden kaldırılması yönünde “acil” talimat yayınladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking