Güncel Haberler

Mahir Günşiray kimdir? Mahir Günşiray’ın eşi kimdir? Claude Leon Günşiray neden öldü?

Aktör Mahir Günşirayeşi, set tasarımcısı, illüstratör Claude Leon Günşiray hayatını kaybetti. Mahir Günşiray ve eşinin kimlikleri araştırılmaya başlandı. Peki Mahir Günşiray kimdir? Mahir Günşiray’ın eşi kimdir? Claude Leon Günşiray neden öldü?

MAHİR GÜNŞİRAY KİMDİR?

Mahir Günşiray, 10 Ağustos 1960’da İstanbul’da doğdu. Türk oyuncu ve yönetmen. Sanatçı Orhan Günşiray’ın oğlu Mahir Günşiray; Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Leeds Üniversitesi The Workshop Theatre’da, sanatsal yeterliliğini ise Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görsel Sanatlar Bölümü’nde tamamladı.

Bursa Devlet Tiyatrosu, İstanbul Devlet Tiyatrosu, Tiyatro Stüdyosu, Theatre an der Ruhr (Almanya), Theatre Ti ve Tiyatro Oyunevi’nde görev yapan sanatçı, aynı zamanda sinema ve dizilerde de rol almış ve Samuel Beckett’in “Film” isimli video filmini yönetmiştir. 1985). 1987 yılından bu yana çeşitli üniversite ve özel okullarda öğretmenlik yaptı.

CLAUDE LEON GÜNŞİRAY KİMDİR?

Fransa’da doğan Claude Leon, Grenoble Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Fransa’da bazı sergilerde eserleri yer aldı. Türkiye’ye geldikten sonra Tiyatro Tiyatrosu’nda sahnelenen oyunların dekorlarını hazırladı. Çocuklara yönelik sanat atölyeleri düzenledi. “Eğer/Eğer”, “Lale Sirki ve Gizemli Hikayesi”, “Kaptan Palyaço” ve “Sihirli Tüy” adlı çocuk kitapları yazıp resimledi.

CLAUDE LEON GÜNŞİRAY NEDEN ÖLDÜ?

Acı haber hem Günşiray’ın hem de Tiyatro Oyunevi’nin sosyal medya sayfalarından yapılan paylaşımla duyuruldu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tiyatromuzun senografisinin cadısı, dehası, emektarı; çocuk kitaplarının muhteşem yaratıcı illüstratörü, fotoğraf ve enstalasyon dehası; kocası Mahir Günşiray’ın yirmi altı yıldır her gece uyuyan ve ona sarılan kadın.” Aşkı, aklı, hayatı, kalbinin en kıymetli parçası oğlu Asya Birsel’dir.” biri, onun incisi, sırdaşı, dert ortağı; Jean-Claude ve Nuria Leon’un sevilen tek kızı; Laure ve Fabrice’in harika, ruhani kız kardeşi; Camille, Clement ve Coline’ın tatlı halası, Lucille ve Alban’ın tatlı halası; tüm Leon ailesinin sevgilisi; Can Günşiray’ın tatlı annesi; sadık ve güvenilir bir orkestra şefi olan Baluna kaptanının karısı; denizlerin meleği; -bu eşsiz ve özel kadını yeryüzünde, denizde, havada, üç dünyada yaşayacak kadar seven bir dostu var-, hepsi de unutulmaz varlığı, “Ben buradayım” demeyen Claude Leon Günşiray ve o Kendilerini görünmez kılma konusunda usta olanlar artık aramızda değil.

Muazzam bir boşluk… tarifsiz bir acı… her zaman sıcacık olan bedeninin kokusu… sevmeyi bilen… sana sevmeyi öğreten ruhun hep bizimle kalacak.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu