Güncel Haberler

Pakistan: Devlet hediyeleri davasında Eski Başbakan Han’a verilen ceza ertelendi

Khan ve eşi Bushra Bibi, Khan’ın partisinin hileli olduğunu söylediği 8 Şubat seçimlerinden bir hafta önce, 31 Ocak’ta 14’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

REKLAM

Pakistan mahkemesi, devlet hediyelerinin yasa dışı satışıyla ilgili bir davada eski Başbakan İmran Han’ın hapis cezasını erteledi.

Khan ve eşi Bushra Bibi, Khan’ın partisinin hileli olduğunu söylediği 8 Şubat seçimlerinden bir hafta önce, 31 Ocak’ta 14’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İslamabad Yüksek Mahkemesi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, çiftin cezasının, 10 gün sonra başlayacak Kurban Bayramı sonrasında davayla ilgili bir karar verilene kadar erteleneceğini söyledi.

71 yaşındaki Khan, 2018’den Nisan 2022’ye kadar başbakanlığı sırasında aldığı 140 milyon rupi’den (504.000 $) fazla değere sahip hediyelerin satışından elde edilen varlıkları açıklamamakla suçlanıyor.

Dava, Khan ve eşini hediyeleri yasa dışı olarak satmakla suçlayan Pakistan’ın yolsuzlukla mücadele kurumu tarafından düşürüldü.

Karar, çiftin 10 yıl boyunca kamu görevlerinde bulunmasını yasakladı ve ayrıca her birine 787 milyon rupi (2,8 milyon dolar) para cezası verdi.

Ana muhalefet partisi Pakistan Tehreek-e-Insaf’ın (PTI) kurucusu Khan, geçen yılın Ağustos ayından bu yana çeşitli suçlamalardan dolayı hapiste.

Devlet bağışları davasındaki karar, siyasetçinin devlet sırlarını ifşa ettiği gerekçesiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasından bir gün sonra geldi.

Khan ve eşi de mahkemenin 2018’deki evliliklerinin İslam hukukuna aykırı olduğuna karar vermesinin ardından 3 Şubat’ta yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking