Güncel Haberler

Prof. Dr. Canan Karatay’dan stres ve kaygıya karşı doğal çözüm! Bu maddelere dikkat

Profesör. Dr. Canan Karatay sağlık uyarıları ve tavsiyeleriyle dikkat çekiyor. Stres ve kaygıya karşı doğal çözümler öneren Karatay, böyle bir durumda nelere dikkat edilmesi gerektiğini de anlattı. Ünlü profesör, insan sağlığının en büyük düşmanlarından biri olan stresin oluşmasındaki en önemli etkenin uykusuzluk olduğunu belirtti.

“BÜTÜN GÜN BUNU ÇEKECEKSİNİZ”

Stresin tetiklenmesinde sıklıkla gözden kaçan çok önemli faktörler vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: Eğer uyumuyorsanız bu zaten vücut için büyük bir strestir. Bütün gün bunun acısını çekeceksin. Uyku çok önemlidir. Uyku için melatonin hormonu gereklidir. Melatonin hormonunuz dengesizse uyuyamazsınız. Bu hormonun dengesini bozan ise şeker, yüksek insülin ve kortizol hormonudur. Onun için şeker en tatlı zehirdir. Şeker dersem sadece tatlılar değil, vücuda girdiğinde şekere dönüşen tahıllar, un, ekmek gibi besinler de olur.

“SPOR YAPARKEN DİKKATLİ OLUN”

İnsan vücudu için en önemli streslerden biri ağır sporlardır. Deli gibi koşarsanız veya vücut geliştirme yaparsanız stres hormonu kortizol salgılanır. Bu hormon ne işe yarar? İnsülin direncini artırır ve sizi şeker hastası yapar. Bu vücut üzerindeki strestir. Bu yüzden sakin bir şekilde yürüyün, yavaş yürüyün. Araştırmalar günde 20 dakika yavaş tempoda yürümenin antidepresanlardan çok daha faydalı olduğunu gösteriyor.

spor

Evi havalandırmak önemli

Akıllı binalarda pencereler açılmıyor. Klimalar var. 20. katta yaşamak bir stres kaynağıdır. Bahçeli evler sağlıklıdır. Bizim zamanımızda gecekondu mahalleleri vardı. Bahçede tek katlı evler vardı. Çocukluğumuzdan beri hep bahçelerde büyüdük.

havalandırma

GÜNEŞLENMEK

Güneş stresi azaltmak için çok faydalıdır, gün ışığı çok önemlidir. Yaz aylarında günler daha uzun olduğu için hepimiz daha mutluyuz. Kuzey ülkelerinde geceler çok uzun sürer. O zaman stres de artıyor. Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Doğayla iç içe olduğunuzda ve doğayı tanıdığınızda stresin daha az olacağını bilin. Gün doğumunu ve gün batımını izleyin, gökyüzü ve ay hakkında bilgi edinin. Bunlar doğal antidepresanlardır.

Güneş ışığı

Mesela bir bayan denizde yüzerken güneş kremi sürüyor. “En iyi firmanın en lüks kreması olsa bile o koruyucuyu içebilir misin?” Sana soruyorum. O krem ​​vücudunuz tarafından emilir ya da deterjanı teneffüs ederek ciğerlerinizdeki kana karışırsınız. Emziren bir anne bu kremi kullanır ve cilt tarafından emilir. Sütünüz aracılığıyla bebeğinize geçer. O bebek henüz 2-3 aylık. Yazık, karaciğeri henüz gelişmemiş.

İLAÇ KULLANIRKEN DİKKATLİ OLUN

Sırf “stresliyim” diye antidepresan almanıza gerek yok. Uyuşturucu da stresi artırıyor. Bu ilaçlar uzun süre kullanıldığında beyne de zarar veriyor. Acil durumlarda kısa süreliğine alınabilir ancak sürekli olarak alınamaz. Maalesef bugün 12 yaşındaki çocuklara da veriyorlar.

tıbbi

Stresle başa çıkmak için beslenme çok önemlidir. Yoğurt çok önemlidir. En doğal sirke. Ev Yapımı Sirke, Ev Yapımı Turşu, Ev Yapımı Yoğurt, Doğal Körfez ve Kemik Suyu. Bunlar vücutta biriken ağır metallerin atılmasına yardımcı olur. Vücut asidikse asit vücutta daha fazla stres yaratır.

BAĞIRSAK FLORASI KORUNMALIDIR

Stresten uzak bir yaşam için bağırsak sağlığı oldukça önemlidir. Bağırsakları ve vücudu alkali hale getirmemiz gerekiyor. Bağırsaktaki dost bakterileri korumamız gerekiyor. İçme suyu da çok önemlidir.

Shutterstock_291264515

Topraktan çıkan besin maddelerinde artık mineral kalmaz. Çünkü o kadar çok tarım zehiri toprağa püskürtüldü ki bunlar bağırsak florasını bozan ve vücutta strese neden olan faktörler. Aynı şekilde evde kullanılan deterjanlar, yumuşatıcılar ve çamaşır suyu da. Bunların hepsi bir faktör.

SEVDİKLERİNİZLE ZAMAN GEÇİRİN

Sevdiklerinizle birlikte olmak, sorunlarınızı onlarla paylaşmak ve en önemlisi onlara sarılmak stresi önler. Kadın ve erkekler, hem özel hem de çalışma hayatında; Çocuklar da özellikle sınav sistemi nedeniyle yoğun bir stres altındadır. İşyerinde mobbing çok fazla stres yaratır. Özellikle kadınlar büyük baskı altındadır. Çocuklar ise sınav stresi yaşıyor. Herkes ilkokuldan itibaren sınavlarla karşı karşıyadır. Sınavlar dünyanın en gereksiz şeyidir. İnsanların çocukluklarını ve gençliklerini yaşamaları gerekiyor. Ben çok üzgünüm. Doğayı bilmiyorlar. Annelerinin elinden tutup alışveriş merkezlerine gidiyorlar. Özel spor salonlarına ve eğitim kurumlarına sık sık başvuruyorlar. Doğadan tamamen uzaklaştırılmışlar. Bence en büyük stres bu.

sevgili

“MOZART STRESİMİ AZALTIYOR”

İyi müzik dinleyin. Özellikle stresli durumlarda her zaman klasik müzik dinlerim. Hastanede Mozart dinlerken hastalarla ilgileniyorum. Mozart stresimi çok azaltıyor. Tabii bizim de kendi müziğimiz var. Halk müziğimiz, halk oyunlarımız çok önemli.

Günün önemli manşetleri
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İsrail'e misilleme yapmak için kahvecinin Esenyurt şubesini taşladılarİsrail’e misilleme yapmak için kahvecinin Esenyurt şubesini taşladılar
Caddeyi geçerken trajik bir şekilde öldü.Caddeyi geçerken trajik bir şekilde öldü.
AK Parti'nin İzmir'de büyükşehir belediye başkan adayı kim olmalı?  İkinci sıradan yüzde 10 fark vardıAK Parti’nin İzmir’de büyükşehir belediye başkan adayı kim olmalı? İkinci sıradan yüzde 10 fark vardı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking