Güncel Haberler

Borrell’den İsrail’e Gazze operasyonu uyarısı: Bir dehşet diğerini haklı çıkarmaz

AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, “bir dehşet diğerini haklı çıkarmaz” diyerek, İsrail’in Hamas saldırısına verdiği tepkiden dolayı öfkelenmemesi çağrısında bulundu.

REKLAM

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Tel Aviv’e Hamas’a karşı savaşta “öfkenin büyümesine izin vermemesi” çağrısında bulundu.

Geçen ay Hamas’ın saldırısına tepki olarak İsrail’in Gazze’yi bombalamasına ilişkin Borrell, “Bir dehşet diğerini haklı çıkarmaz. Son haftalarda aralarında binlerce çocuğun da bulunduğu masum siviller öldü.”

En az 85 kişinin öldürüldüğü ve 30’a yakın kişinin kaçırıldığı Kibbutz Beeri’de konuşan Borrell, “Öfkenizi anlıyorum ama sizden öfkenize teslim olmamanızı rica ediyorum. İsrail’in en iyi dostlarının size bunu söyleyebileceğini düşünüyorum.”

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile birlikte bölgeyi ziyaret eden Borrell, AB’nin İsrail ile dayanışma içinde olduğunu ve ülkenin uluslararası hukuk çerçevesinde meşru müdafaa hakkını desteklediğini vurguladı.

“Rehineler koşulsuz serbest bırakılmalı”

Gazze’deki sivil halka yardım çağrısında bulunan AB dış politika şefi şunları söyledi: “Ancak İsrail’i savunmak başka, ihtiyaç sahibi insanlarla ilgilenmek başka. Bu nedenle Avrupa Birliği, İsrail’in savunma hakkını desteklemenin yanı sıra, İsrail, (Gazze’de) “Gıda, su, yakıt ve (insanlar için) korunma gibi insani yardımlara da ihtiyaç var” dedi.

Borrell, Hamas tarafından rehin alınanların “derhal ve koşulsuz serbest bırakılması” çağrısında bulundu.

İsrail tarafında ise yetkililere göre, 7 Ekim’deki saldırıda çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişi öldü, 240’a yakın kişi de rehin alındı.

Misilleme olarak Tel Aviv, tamamen kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ni bombalamaya devam ediyor. Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre İsrail bombardımanında 4 bin 710’u çocuk olmak üzere çoğu sivil 11 bin 500 kişi hayatını kaybetti.

Son olarak BM Güvenlik Konseyi, Filistin topraklarındaki sivillere yardım ulaştırılması için “kapsamlı ve acil insani yardım kesintileri ve koridorlar” çağrısında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu