Güncel Haberler

Doğu Avrupa’yı ‘Tuna Nehri Projesi’ kalkındıracak

Bu hafta Reel Ekonomi Hırvatistan’a giderek, dördü Avrupa Birliği üyesi olmak üzere Tuna Nehri kıyısındaki sekiz ülkede uygulanması planlanan Avrupa Bölgesel Makroekonomik Planını tartışacak.

Reel Ekonomi, dördü Avrupa Birliği üyesi olmak üzere Tuna Nehri kıyısındaki sekiz ülkede uygulanması planlanan Avrupa Bölgesel Makroekonomik Planı’nı görüşmek üzere bu hafta Hırvatistan’a gidiyor. Bu proje, Tuna Nehri ve Adriyatik Denizi kıyısındaki ülkelerin ekonomik olarak kalkınmasını amaçlamaktadır.

Hırvatistan Avrupa Birliği’ne katılan son üyedir. Altı yıldır süren ekonomik durgunluğun ardından ülke, 2015 yılında yeniden canlanmayı planlıyor. Turizm sektörü, ülke ekonomisine 7 milyar dolar tutarında önemli bir katkı sağlıyor.

Bu proje, işsizlik ve endüstriyel rekabet gibi büyük sorunları çözmesi zor görünse de sanayi merkezleri, ticaret odaları, şehir ve üniversiteler arasındaki bağlantıyı güçlendirecek, Tuna Nehri boyunca iletişimi artıracak ve yeni bir süreç başlatacak.

2007-2013 yılları arasındaki proje planlamalarında sona gelindi. Projeye 8 ülke katılıyor ancak tecrübe eksikliği nedeniyle çalışma yüzde 60 kapasiteyle yürütüldü.

Bu bölgede kıyı ülkeleri arasında kişi başına düşen gelir, istihdam oranı ve altyapı açısından büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bu tür ortak projelerde bu fark nispeten küçük olabiliyor.

Adriyatik Denizi güney, orta ve doğu Avrupa’ya açılan doğal bir kapıdır. Bu bölgenin gelişmesi tüm Avrupa kıtasına canlılık getirecektir.

(Katkılarından dolayı Belçika Kraliyet Kütüphanesi’ne teşekkür ederiz.)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking