Güncel Haberler

Güney Afrika, Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’i Filistinlilere apartheid uygulamakla suçladı

Güney Afrika “İsrail, uluslararası hukuku ve yüzlerce Birleşmiş Milletler kararını açıkça ihlal ederek ve uluslararası toplumun tepkilerine kulak asmadan işgalini sürdürdü. Adil bir çözüme ulaşmadaki aşırı gecikme, sonsuz bir şiddet döngüsüne yol açtı”. Bir açıklama yaptı.

REKLAM

Güney Afrika, İsrail’i, Birleşmiş Milletler’in en yüksek yargı otoritesi olan Uluslararası Adalet Divanı önünde işgal altındaki topraklarda Filistinlilere karşı apartheid uygulamakla suçladı.

İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarındaki uygulamalarının hukuki sonuçlarına ilişkin Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’ndaki duruşmalar devam ediyor.

Duruşmanın ikinci gününde Güney Afrika heyeti konuştu.

Ülkenin Laney Büyükelçisi Vusimuzi Madonsela, 15 yargıçtan oluşan çok uluslu bir panelde şunları söyledi: “Filistinlilere yönelik toprak adaletsizliğine son verilmezse, tüm yasa dışı yerleşim yerleri dağıtılacak ve tüm Filistinli mültecilere geri dönüş hakkı tanınmayacaktır. Bu durum Filistin halkının sivil haklarından mahrum kalmasına yol açabilir.”

Büyükelçi Madonsela, “Güney Afrika’nın hem kendi halkına hem de uluslararası topluluğa karşı, apartheid’in korkunç ve saldırgan uygulamalarının açığa çıkarılmasını ve nerede meydana gelirse gelsin derhal sona erdirilmesini sağlama konusunda özel bir yükümlülüğü vardır” dedi.

İsrail’in Filistin işgalinin 56 yıldır devam ettiğine dikkat çeken Vusimuzi Madonsela, şöyle konuştu: “İsrail, uluslararası hukuka ve yüzlerce Birleşmiş Milletler kararına açıkça meydan okuyarak, uluslararası toplumun tepkilerini hiçe sayarak işgalini sürdürdü. Adil çözüm sonsuz bir şiddet döngüsüne yol açtı.” ” dedi.

“Son 4 ayda 30 bin Filistinli öldürüldü”

Madonsela şöyle devam etti:

“Son 4 ayda 30.000 Filistinli öldürüldü. Bunlar rakam değil. ‘İsrail’in on yıllardır süren cezasızlığı ne zaman sona erecek?’ “Sormalıyız. İsrail’in Gazze’ye yönelik askeri operasyonunun vahşeti ve şiddeti ile 26 Ocak’ta Mahkeme tarafından verilen tedbir kararları da dahil olmak üzere uluslararası hukukun ihlali, İsrail’in Filistinlilere karşı eylemlerinde kendisini dizginsiz gördüğünün en açık göstergesidir. “

Uluslararası toplumun İsrail’i politika ve eylemlerinden sorumlu tutma konusundaki isteksizliğinin, İsrail yönetimini saldırılara devam etmeye teşvik ettiğini belirten Madonsela, şöyle konuştu: “İsrail, giderek ahlaksızlaşarak ve kan dökerek yasa dışı eylemlerini sürdürüyor. Bu eylemler makul olarak Mahkeme’nin onları yargılamasına neden olacaktır. soykırım niteliğinde.” Söylediği şey ciddi.

“Filistin’in kendi kaderini tayin hakkı vardır”

Madonsela, Filistin’in “kendi kaderini tayin etme hakkına” sahip olduğunu ve bu hakkın kullanılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: “İsrail, Batı Şeria’daki Filistinlilere sert koşullar dayatırken, Yahudi yerleşimcilerin genişlemesi ve sömürüsü devam ediyor. Bize göre bu, apartheiddir.” “21. yüzyılda yerleşimci sömürgeciliğine yer yok. İsrail’in apartheid’ı sona ermeli.” Dedi.

Netanyahu: İsrail, UAD görüşmelerinin meşruiyetini tanımıyor

İsrail, apartheid suçlamalarını reddediyor ve genel olarak Birleşmiş Milletler organlarını ve uluslararası mahkemelerini “haksız ve buna karşı önyargılı” olarak tanımlıyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu dün (19 Şubat) yaptığı açıklamada, İsrail’in Uluslararası Adalet Divanı’ndaki görüşmelerin meşruiyetini tanımadığını söyledi.

Davayı “Filistinlilerin müzakereler olmadan siyasi bir çözümün sonucunu dikte etme girişiminin bir parçası” olarak nitelendirdi.

İsrail, mahkemeye yöneltilen soruların taraflı olduğunu ve “İsrail’in vatandaşlarını koruma hakkını ve görevini tanımadığını”, İsrail’in güvenlik kaygılarına değinmediğini veya Filistinlilerle “kalıcı toprak statüsü” konusunda pazarlık yapmadığını öne sürerek 2023’te mahkemeye yazılı talepte bulundu. , güvenlik anlaşmaları, yerleşimler ve sınırlar” diye konuştu. Geçmiş anlaşmaların müzakere edilmesini kabul etmediğini söyledi.

“Filistin’in mülkleri tamamen iade edilmeli”

Öte yandan Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Dairesi Genel Danışmanı Pieter Andreas Stemmet, İsrail’in Filistin’i işgal etmesi ve bu ülkedeki eylemlerinin uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukukunu ihlal ettiğini ve “apartheid” suçunun suç olduğunu söyledi. “Bu, uluslararası hukuk tarafından yasaklanan ve tüm Devletler için bağlayıcı olduğunu hatırlatan bir normdur.

İsrail’in işgali “derhal ve koşulsuz olarak sona erdirmesi” gerektiğini vurgulayan Stemmer, “Filistin’e ait mülkler tamamen iade edilmeli ve Filistin halkına nihayet kendi kaderini tayin hakkını kullanma izni verilmeli” dedi. dedi.

Ayrıca Stemmet, yerleşimlerin “işgalin geçici niteliğini kalıcı bir duruma dönüştürerek Filistinlilerin kendi kaderini tayin hakkını ihlal ettiğini” değerlendirdi.

Duruşmalar 6 gün sürecek

Güney Afrika’nın hukuki argümanları, 51 ülke ve 3 uluslararası kuruluşun tavsiye niteliğinde görüşlerini sunacağı Hollanda merkezli mahkemede altı gün sürecek duruşmalar sırasında gerçekleşecek. Mahkemenin görüşünün aylar sürmesi bekleniyor.

REKLAM

Bu arada, UAD’nin sunduğu tavsiye niteliğindeki görüşlerin bağlayıcı olmamakla birlikte birçok Devlet ve kuruluş tarafından dikkate alındığı ve ifade edilen görüş doğrultusunda hareket edildiği kaydedildi.

Filistinliler, İsrail’in süresiz askeri işgalinin, arazi kamulaştırma yasağını ve Filistinlilerin kendi kaderini tayin hakkını ihlal ettiğini ve ırk ayrımcılığı ve apartheid sistemi uyguladığını savunuyor.

Filistin: Bu işgal ilhaktır

Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki duruşmaya verilen ara sırasında yaptığı açıklamada, “Bu işgal bir ilhaktır ve doğası gereği üstünlükçüdür” dedi.

Malki, Mahkeme’yi Filistinlilerin kendi kaderini tayin hakkını desteklemeye ve “İsrail işgalinin yasa dışı olduğunu ve derhal, tamamen ve koşulsuz olarak sona ermesi gerektiğini” ilan etmeye çağırdı.

Güney Afrika’nın Filistinlileri destekleme konusunda uzun bir geçmişi var. İktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi, İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’daki politikalarını, 1994 yılında sona eren ve beyaz azınlık hükümetinin siyahlara karşı uyguladığı apartheid rejimi geçmişiyle özdeşleştiriyor.

REKLAM

Bu durum Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’i Gazze saldırılarında soykırım yapmakla suçlayan bir dava açmasına yol açtı.

Ocak ayındaki duruşmalarda İsrail bu iddiayı şiddetle reddetti. İsrailli hukuk danışmanı Tal Becker, ülkenin “başlatmadığı ve istemediği bir savaşla” mücadele ettiğini söyledi.

Nihai karara varmak muhtemelen yıllar alacak.

Ancak Mahkeme, İsrail’in Gazze’deki operasyonlarında ölüm, yıkım ve her türlü soykırım eylemini önlemek için elinden geleni yapacağı yönünde ön talimat vermişti.

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, 7 Ekim’den bu yana devam eden İsrail saldırılarında 29 binden fazla Filistinli öldürüldü.

REKLAM

AB ülkeleri savunmalarını sundu

Duruşmalarda bazı Avrupa ülkeleri de savunmalarını sundu.

Belçika: İsrail demografik yapıyı değiştirmek istiyor

Uluslararası Adalet Divanı’ndaki duruşmada Belçika, İsrail’in uluslararası hukuka göre yasadışı yerleşimlerle Filistin topraklarının demografik yapısını değiştirmek istediğini belirtti.

Hollanda ve İsrail işgali ilhak haline getiriyor

Duruşmalarda Hollanda adına konuşan Dışişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri Profesör Rene Lefeber, İsrail’in Filistin topraklarını yasa dışı işgaline ilişkin şunları söyledi: “Hollanda, işgalin doğası gereği Filistin topraklarının geçici bir kullanımı olduğunu vurguluyor. kuvvet, çünkü kalıcı olsaydı ilhak olarak tanımlanırdı.” Dedi.

Lefeber, işgal hukukuna göre işgalci gücün söz konusu topraklara kendi halkını yerleştiremeyeceğine dikkat çekerek, “İşgal altındaki topraklar üzerinde egemenlik kurulamaz, işgal edilen topraklar ilhak edilemez.” dedi. dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu