Güncel Haberler

İnsan Anatomisi: Kafatası Yapıları Ve İşlevleri

İnsan anatomisi: başın yapıları

Kafatasında birkaç boşluk var. Bunlar:

Kranial boşluk: beyni barındırır

Yörüngeler: Bunlar gözbebeklerini barındırır

Orta ve iç kulak boşluğu

Ağız boşluğu Paranazal sinüsler: Farklıdırlar ve isimlerini onları sınırlayan kemiklerden alırlar.

Frontal sinüs, etmoid sinüs, sfenoid sinüs, maksiller sinüs ve paranazal sinüsler burun boşluğuna bağlanır. Mukoza zarlarıyla kaplıdırlar ve havayla doldurulurlar. Kafatasının ön tarafını aydınlatmaya ve ses için bir sondaj tahtası görevi görmeye hizmet ediyorlar.

Nörokranyum, omuriliğin beyinle buluştuğu yerde foramen magnum adı verilen bir açıklığa sahip sert bir yapıdır. Kafatası çukurları (ön, orta ve arka) adı verilen, kafatası tabanının her iki yanında üç çöküntü vardır. Nörokranyum birkaç kemikten oluşur:

alın kemiği

yan kemikler

Temporal ve oksipital kemikler

Sfenoid ve etmoid kemik

Kafa yapısında Splanchnocranium

Splanchnocranium’un 14 kemiği vardır. Başlıcaları şunlardır:

çeneler

palatin elmacık kemiği

burunları düşürmek

Alt burun kıvrımları

Çene vomeri: Nazal septumun alt yarısını oluşturur.

Üst kısım, ön septumun bir kısmını ve burun kıkırdağını destekleyen etmoidin dikey plakasından oluşur.

Kafatası Dil Kemiği – Dil Kemiği

Çenenin altında bulunur ve diğer kemiklerle doğrudan bağlantısı yoktur. Stiloid süreç adı verilen bir kemiğe bağlanan uzun lifli bir kordon, hyoid kemiğe bağlanır. Orta kısmı daha kalın olan at nalı şeklindedir, büyük bir boynuzu ve küçük bir boynuzu vardır.

Stiloid prosese fibröz bir eklem yoluyla bağlanır, dolayısıyla sinartrotik bir eklemdir. Bu kemik bir dizi yapıyı destekler. Dilin dış kasları (içsel kaslar daha küçüktür ve dilin içinde bulunur), bukkal taban kasları, boynun ventral düz kasları. Bukkal taban kasları hyoid kemiğe ve çeneye bağlanır.

İnsan anatomisi: kafatasının işlevleri

Merkezi sinir sistemi, periferik sinir sistemi tarafından toplanan bilgilerin işlendiği ve bilginin periferik sinir sistemi boyunca dağıtılmaya başladığı yerdir. Özellikle beyin, omurilik tarafından toplanan bilgileri işler ve yorumlar.

Hareketler, duyular, düşünceler ve hafıza da dahil olmak üzere çoğu bedensel fonksiyonda hayati bir rol oynar. Hem bilinçli hem de bilinçsiz bedensel eylemleri kontrol eder. Ancak bazı refleks hareketler, beyin yapılarının müdahalesine gerek kalmadan omurilik yoluyla gerçekleştirilir.

Serebral korteksi oluşturan gri madde istemli hareketleri kontrol edebilir, ancak sadece bu değil, aynı zamanda dilin, duyuların, düşüncenin ve hafızanın da merkezidir. Korteksin farklı bölgeleri, gerçekleştirdikleri işleve bağlı olarak farklı adlara sahiptir. Bu nedenle motor korteks, somatosensoriyel korteks, görsel korteks ve işitsel kortekse ayrılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu