Güncel Haberler

Orta Doğu’da yeni kriz! Trump “Korkunç bir gün” diyerek duyurdu: ‘Ben başkan olsaydım…’

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Ürdün-Suriye sınırındaki ABD askeri üssüne İHA ile gerçekleştirilen saldırıyı sosyal platform Truth’ta paylaştı.

“KORKUNÇ BİR GÜN”

Ürdün-Suriye sınırındaki Amerikan askeri üssüne düzenlenen ve 3 Amerikan askerinin ölümüyle sonuçlanan saldırıda çok sayıda kişinin duygusal açıdan yaralandığını belirten Trump, bugünün ABD için “korkunç bir gün” olduğunu belirterek, ABD’ye başsağlığı diledi. Hayatını kaybeden askerlerin aileleri.

Trump, “ABD’ye yönelik bu küstahça saldırı, ABD Başkanı Joe Biden’ın iktidarsızlığının ve istifasının korkunç ve trajik sonuçlarından yalnızca bir diğeridir” dedi. Açıklamada, İran’ın 3 yıl önce “zayıf, kırılgan ve tamamen kontrol altında” olduğu iddia edildi.

Başkanlık döneminde uyguladığını söylediği “azami baskı” politikasının etkisine değinen Trump, şunları söyledi: “İran rejimi, terörist vekillerini finanse etmek için 2 dolar kadar küçük bir para toplayabilir.” dedi.

“BEN BAŞKAN OLSAYDIM…”

Biden’ın İran’a milyarlarca dolar verdiğini iddia eden Trump, İran’ın bu parayı Ortadoğu’da “katliam ve yıkım” yapmak için kullandığını savundu.

Trump, “Ben başkan olsaydım bu saldırı asla gerçekleşmezdi” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Eğer başkanlığını sürdürseydi 7 Ekim 2023’te yaşananlar ya da Ukrayna-Rusya savaşı yaşanmayacağını belirten Trump, dünyanın “3. Dünya Savaşı’nın eşiğinde” olduğunu söyledi.

Thumbs_b_c_b71c64c63e5a8a4ddb2cb5d32a03d322

İHA saldırısının, ülkesinin acilen “güç yoluyla barış” politikasına dönmesi gerektiğinin kanıtı olduğunu vurgulayan Trump, bunun kaos ve katliamın önlenmesinin yanı sıra can kayıplarının önlenmesi için de gerekli olduğunu vurguladı.

Görev süresinin sonunda eski başkan şunları söyledi: “Ülkemiz Joe Biden’ın başkomutanının yönetimi altında ayakta kalamaz.” dedi.

NE OLDU?

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre Biden, şunları söyledi: “Dün gece Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırına yakın konumda bulunan güçlerimize düzenlenen insansız hava aracı saldırısında 3 Amerikan askeri öldü, çok sayıda da yaralandı.” İfadesini kullandı.

Biden, saldırıya ilişkin hâlâ istihbarat topladıklarını belirterek, “Bunun Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren İran destekli radikal militan gruplar tarafından gerçekleştirildiğini biliyoruz.” Bir açıklama yaptı.

Saldırının sorumlularından ABD’nin seçeceği zamanda ve şekilde hesap sorulacağını vurgulayan Biden, bu savaşta mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Ürdün’ün kuzeydoğusunda tek yönlü drone saldırısında 3 Amerikan askerinin öldüğü, 34 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Ürdün hükümeti, Amerikan güçlerine yönelik saldırının ülke topraklarında değil, Suriye sınırındaki Tenef üssünde gerçekleştiğini duyurdu.

Kaynak: AABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Sosyal medyada gündem oldu!  Uyarı: Bu tuzağa dikkat!Sosyal medyada gündem oldu! Uyarı: Bu tuzağa dikkat!
İstanbul kilise saldırısıyla ilgili 2 saldırgan yakalandı!  Bakan Yerlikaya açıkladı: İstanbul kilise saldırısıyla ilgili 2 saldırgan yakalandı! Bakan Yerlikaya, “Saldırganların yabancı uyruklu ve DEAŞ üyesi olduğuna inanıyoruz.”
Haliç'te araçlar yolda mahsur kaldı, birçok yer beyaza büründü!  İstanbul'a kar geldiHaliç’te araçlar yolda mahsur kaldı, birçok yer beyaza büründü! İstanbul’a kar geldi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu