Güncel Haberler

Pakistan’da seçime bir gün kala siyasi bürolara bombalı saldırılarda en az 30 kişi öldü

Seçim öncesi saldırıların yaygın olduğu Pakistan’da oy verme işleminin ertelenmeyeceği açıklandı.

REKLAM

Pakistan’ın güneybatısındaki Belucistan’da genel seçimlerden bir gün önce siyasi parti genel merkezlerine düzenlenen bombalı saldırılarda en az 30 kişi hayatını kaybetti. İki düzineden fazla kişinin yaralandığı saldırılar neredeyse tüm siyasi partiler tarafından kınandı.

Saldırıların ardından bölge valisi 3 günlük yas ilan etti ancak seçimlerin ertelenmeyeceğini duyurdu.

Saldırılar, pek çok seçmenin siyasi iç çekişmeler ve çözülemez gibi görünen ekonomik kriz nedeniyle hüsrana uğradığı bir ülkede yeni parlamento için oylama öncesinde endişelerin artmasına neden oldu.

Saldırılar hangi siyasileri hedef aldı?

İlk saldırıda bağımsız aday İsfendiyar Han’ın Paşin ilçesindeki seçim bürosuna gerçekleştirildi, en az 18 kişi hayatını kaybetti.

Bu saldırının arkasında Pakistan Talibanı içindeki ayrılıkçı gruplar, IŞİD, Beluc milliyetçileri veya El Kaide de dahil olmak üzere herhangi bir grubun olması mümkündür.

Hükümet yetkililerinin verdiği bilgiye göre, ikinci saldırı, ilkinden kısa bir süre sonra yaklaşık 130 kilometre uzaklıktaki İslam Ulema Cemiyeti partisinin genel merkezine meydana geldi ve en az 12 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıyı Irak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Pakistan kolu üstlendi. Ülkenin ana İslami partisi olan İslam Ulema Cemiyeti, Afganistan’daki Taliban’a yakınlığıyla biliniyor.

Temmuz ayında partinin mitingine IŞİD ve diğer militan gruplar tarafından defalarca saldırı düzenlenerek düzenlenen intihar saldırısında 54 kişi hayatını kaybetmişti.

Öte yandan ülkenin güneyindeki liman kenti Karaçi’de bir kişinin el bombasını patlatarak yanından geçen iki kişiyi öldürdüğü bildirildi.

Pakistan’da seçim öncesi şiddet

Saldırganlığı dizginlemekte zorlanan Pakistan’da seçim öncesi ve oy verme gününde şiddet yaygınlaşıyor.

İki dönem Pakistan başbakanı olarak görev yapan Benazir Butto, 2007 yılında Rawalpindi’de bir seçim mitinginde konuşma yaptıktan dakikalar sonra silahlı saldırıda öldürülmüştü.

Düşük düzeyli isyancılara ve çok sayıda militan gruba ev sahipliği yapan Belucistan’da son dönemde artan saldırılar, yetkilileri harekete geçmeye sevk etti. Bu seçim öncesinde ülke çapında on binlerce polis ve paramiliter güç konuşlandırıldı.

Belucistan’daki saldırılar

Afganistan ile İran sınırında yer alan doğal gaz zengini Belucistan, yirmi yılı aşkın süredir bağımsızlık isteyen Beluc milliyetçilerinin isyanına sahne oluyor.

Milliyetçiler genellikle eyaletteki sivil veya siyasi hedeflere değil, güvenlik güçlerine saldırıyor. Yasadışı Belucistan Kurtuluş Ordusu, 30 Ocak’ta altı kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı da dahil olmak üzere güvenlik güçlerine yönelik çok sayıda saldırının arkasında yer alıyor.

Diğer militan gruplarla birlikte Pakistan Talibanı da Belucistan’da güçlü bir varlığa sahip ve son yıllarda sivilleri hedef alıyor. Ancak Pakistan Talibanı oylamadan önce seçim mitinglerine saldırmayacağına söz vermişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu