Güncel Haberler

Ramazanda İlaç Kullanımını İhmal Etmeyin! – SAĞLIK

Sağlıklı bir yetişkin belirli bir süre oruç tutmayı tolere edebilir. Ancak uzmanlar, hasta ve yaşlıların oruç tutmayı tolere edemeyebileceğini, vücutlarındaki bir bozukluk veya sakatlık nedeniyle ilaçları atladıkları takdirde sakatlık ve sakatlıklarının daha da artabileceğine dikkat çekiyor. Bölüm Prof. Dr. Turgay Çelik, ramazan ayında ilaçların doğru kullanımı konusunda bilgi vererek, kullanımının durdurulmaması konusunda uyarıda bulundu. Ramazan ayında hasta ve yaşlıların ilaç kullanmaması durumunda hastalıkların alevlenmesine veya yeni hastalıkların ortaya çıkmasına, tedavinin kesilmesine veya hastalıkların yeniden ortaya çıkmasına yol açabileceğini vurguladı. Turgay Çelik, şunları söyledi: “Özellikle yaşlılık, hamilelik ve emzirme gibi bazı özel sağlık durumlarında ve hastalıkların iyileşme dönemlerinde oruç başka bir zamana ertelenebilir. “Aksi takdirde orucun sağlık durumunu kötüleştirebileceğini veya hastalık süresini uzatabileceğini unutmamalıyız.” “İlacı zamanında almak hayati önem taşıyabilir”Turgay Çelik, doktorların hastaya ilacı “vücuttaki miktarın hastalığı iyileştirmeye yetecek kadar olacak şekilde” yazdığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İlaç alma süresinin geciktirilmesi vücuttaki ilaç miktarını azaltır. Ramazan ayında kalp, şeker hastalığı, hipertansiyon, astım, tiroid, romatizma, kanser ve epilepsi gibi kronik rahatsızlıkları olan kişilerin ilaçlarını aksatmadan almaları gerekiyor. Kronik bir hastalık nedeniyle sürekli ilaç kullanmak zorunda kalan kişilerin, ilaç programlarını değiştirirken doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Bu durumlarda öncelikle doktorunuzun sağlığınızın oruç tutmaya uygun olup olmadığını belirlemesi gerekir. Doktorunuz oruç tutmanıza izin veriyorsa tedavi saatleri onun önerileri doğrultusunda planlanmalı ve devam ettirilmelidir. “Ayrıca dengeli, orta düzeyde beslenmeye ve yeterince sıvı içmeye de dikkat etmeniz gerekiyor.” Kesinlikle oruç tutmak istiyorsanız doktorunuza danışın.Turgay Çelik, “Hastalığınız iyileşip düzeldiyse doktorunuzla konuşarak, sahur ve iftarda ilaçlarınızı kullanarak oruç tutabilirsiniz.” Ancak oruç tutmak hastalığı arttırıyor ve hastalığın farklı belirtilerini göstermeye başlıyorsa mutlaka orucu ertelemeli veya bırakmalısınız. Günde 2 veya 3 kez alınan ilaçlarla devam eden tedavilerde, yerine yenisini koymak mümkün olmadığından orucun kesilmesi gerekir. İlaçların belirli aralıklarla, belirli zamanlarda alınması gerekir. Gün boyu ilaç kullanıyorsanız veya sorunlar ortaya çıkmaya başladığında ilaç kullanıyorsanız orucun mutlaka ertelenmesi veya durdurulması gerekir. “Her şeye rağmen oruç tutmak istiyorsanız, doktor kontrolünde hastalığın durumu ve kullanılan ilaçların dozajı incelendikten sonra oruca başlanılmalıdır.”“Oruç çocuğun gelişimine zarar veriyor”Profesör. hamile ve emziren kadınların oruç tutmaması konusunda da uyardı. Dr. Turgay Çelik: “Hamileyseniz veya emziriyorsanız oruç tutmamalısınız. Orucu doğum sonrasına veya emzirme sonrasına erteleyebilirsiniz. Bebeğin ve kendisinin iyiliği için annenin besin değeri yüksek, iyi yiyecekler yemesi ve su tüketmesi gerekir. Hamile kadınların oruç tutmasının, gelişmekte olan bebekte ciddi sağlık sorunlarına neden olduğuna inanılıyor. “Anne ve çocuğun sağlığı ve gelişimi için bu dönemlerde oruç mutlaka ertelenmeli” dedi ancak oruç tutmayı tercih edenlere de önerilerde bulunan Turgay Çelik, şöyle devam etti: “Besinlerin yanında alınması çok önemli. Besin değeri yüksek ve akşam ile şafak arasında doktor gözetiminde yeterli içecek.” dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle oruç döneminde aşırı fiziksel aktiviteden kaçınmaya dikkat edilmelidir. Bu dönemde çocuğun hareketlerinde azalma, baş dönmesi, yorgunluk, mide bulantısı veya kusma belirtileri gözlemlerseniz orucu bırakmalı ve derhal tıbbi gözetim ve destek almalısınız. Bu arada hamilelik döneminde de iyi beslenme alışkanlıklarının sürdürülmesine özen gösterilmeli ve gerekiyorsa alanında uzman tıp uzmanlarından yardım alınmalıdır.”Oruçluyken bunları yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Oruç tutarken açlıktan dolayı rahatsızlık hissedilebileceğini ancak bazı durumların hastalık belirtisi olabileceğini belirten Prof. Dr. Turgay Çelik, aşağıdaki durumlarda doktora başvurulması gerektiğini kaydetti:

  • Dinlenmeyle geçmeyen yorgunluk veya baş dönmesi hissediyorsanız bunun nedeni düşük tansiyon olabilir.

  • Mide bulantısı, baş dönmesi ve konsantrasyon güçlüğü yaşıyorsanız bunun nedeni dehidrasyon veya az sıvı alımı olabilir.
  • Ramazan ayında yetersiz sıvı alımı nedeniyle böbrek taşı oluşma riski ve belirtileri artabilir.
  • Oruç sırasında kabızlık, hazımsızlık ve mide yanması gibi belirtilerle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Sıklığını azaltmak için sağlıklı ve doğru beslenmek gerekir.
  • Çoğu kişi oruç tutarken baş ağrısı ve migren gibi belirtiler yaşadığını bildirmektedir; eğer bu belirtiler geçmezse veya artmazsa doktora başvurmalısınız.
  • Oruç tutarken aşırı spor ve fiziksel aktiviteden uzak durmalısınız. Ancak egzersiz yapmanız gerekiyorsa gün sonunda hafif egzersizler yapmanız önerilir.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking