Güncel Haberler

Senegal Cumhurbaşkanı Sall, üç hafta kala devlet başkanlığı seçimlerini erteledi

1960 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanmasından bu yana dört sandık ve büyük ölçüde barışçıl iktidar değişiklikleri, Senegal’in uluslararası sahnede demokratik istikrar konusundaki itibarını artırdı.

REKLAM

Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, ülkede 25 Şubat’ta yapılması planlanan başkanlık seçimlerinin ertelendiğini ve anlaşmazlıklar nedeniyle ilgili seçim yasasının iptal edildiğini duyurdu.

Televizyonda ulusa sesleniş konuşmasında Sall, seçim anlaşmazlıklarının ülkede huzursuzluğu körükleyebileceği konusunda uyardı.

Ancak muhaliflere ve sivil toplum kuruluşlarına göre Sall, seçimlere üç haftadan az bir süre kala benzeri görülmemiş bir adım attı ve seçimleri belirsiz bir tarihe erteleyerek Senegal’i istikrarsızlaştıracak ve bilinmeyen anayasal sulara sürükleyecek bir yola girdi.

Sall’ın kararı, Anayasa Konseyi’nin Ocak ayında bazı önde gelen adayları seçim listesinden çıkarma kararının ardından geldi; bu karar, seçim sürecinden duyulan memnuniyetsizliği körükledi.

Senegalli lider konuşmasında, “Bu endişe verici koşullar, seçim öncesi ve sonrası anlaşmazlıkların tohumlarını ekerek oylamanın güvenilirliğini ciddi şekilde zayıflatabilir” dedi. dedi.

Sall, oylama için yeni bir tarih belirlemedi ancak seçimlerin “özgür, adil ve şeffaf” olmasını sağlamak için ulusal bir diyalog başlatılacağını söyledi.

Ertelemenin, Batı Afrika’nın en istikrarlı demokrasilerinden biri olarak kabul edilen ülkede protestoları alevlendirmesi bekleniyor.

Bu arada Senegalli lider, seçimlerin ertelenmesi kararının üçüncü dönem aday olmama kararını etkilemeyeceğini de söyledi.

Sall’ın açıklamasının ardından başkent Dakar sakinliğini korudu ancak kimse protesto için sokaklara çıkmadı.

Muhalefet ve sivil toplum kuruluşlarından “kriz” uyarısı

Bundan sonra ne olacağına dair belirsizlik devam ediyor. Senegal hiçbir zaman başkanlık veya parlamento seçimlerini ertelemedi.

1960 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanmasından bu yana, sandık yoluyla gerçekleşen büyük ölçüde barışçıl dört iktidar geçişi, Senegal’in uluslararası sahnede demokrasi ve istikrar konusundaki itibarını artırdı.

Sabah saatlerinde muhalefet adayı Halife Sall’ın koalisyonu, oylamanın ertelenmesinin seçimlerin meşruiyetine zarar vereceği ve “kurumsal darbe” oluşturacağı konusunda uyarmıştı.

Öte yandan adayları arasında Kerim Wade’in de yer aldığı Senegal Demokrat Partisi (PDS), dün (2 Şubat) seçimlerin ertelenmesini resmen talep etti.

Aralarında önde gelen muhalefet isimlerinden Osman Sonko’nun da bulunduğu elenen adaylar, adaylık kurallarının adil bir şekilde uygulanmadığını savunuyor. Yetkililer bunu yalanlıyor.

Sonko’nun feshedilen PASTEF partisinden Sall’ın kararına herhangi bir tepki gelmedi. Normalde son yıllarda parti destekçileri yetkililerin muhalefeti kenara itme girişimlerini protesto etmek için düzenli olarak sokaklara çıkıyordu. Cumhurbaşkanlığı ve hükümet bu suçlamaları kabul etmiyor.

Batı Afrika siyasi analisti Wendyam Herve Lankoande, “Artık (erteleme) onaylandığına göre, bu muhtemelen ülkeyi siyasi belirsizliğe sürükleyecek ve sivil huzursuzluk tehditlerini yeniden canlandıracak” dedi. yorum yaptı.

Senegal toplumunda büyük etkiye sahip olan İmamlar ve Vaizler Birliği de seçimlerin ertelenmesinin “risklerle dolu” olacağı uyarısında bulundu.

Sendika, yaptığı açıklamada, “Senegal her bakımdan ve seçim yolunda istikrarlı olsa da, cumhurbaşkanı için en akıllıca karar, seçimlerin özgür ve şeffaf olmasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmak olacaktır.” dedi.

REKLAM

Senegal’deki seçmenler Başkan Sall’ın halefini seçecek.

Bu arada Senegal tarihinde ilk kez görevdeki cumhurbaşkanı oylamada yer almıyor.

Sall’ın seçilmiş halefi Başbakan Amadou Ba, seçimlere katılmaya hak kazanan 20 aday arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu